Co robimy

Zasadniczym celem WŻCh jest apostolstwo podejmowane w każdym wymiarze życia:

– aktywne włączenie się w życie Kościoła,

– promowanie duchowości ignacjańskiej,

– zaangażowanie w pracę zawodową,

– troska o dobro rodziny i wychowywanie dzieci,

– posługa na rzecz biednych i osamotnionych.

Adoracja Najświętszego  Sakramentu w kościele p. w. św. Maksymiliana Kolbe w Gdyni Witominie.

Raz w miesiącu, w czwartek  po wieczornej Mszy św. odbywa się w tym Kościele  Adoracja  przygotowana  przez wspólnotę Oremus, której  kilku członków należy do tej parafii. Dwudziestominutowa  modlitwa  w postaci   medytacji prowadzonej opartej na fragmencie Pisma św. jest  formą pomocy odnajdywania Boga w sobie, we własnych  pragnieniach.

Modlitwa w Drodze

to codzienne kilkuminutowe medytacje w formie dźwiękowej i tekstowej, które można odsłuchać w Internecie lub modlić się nimi  korzystając z aplikacji w telefonie. W dzieło  pisania  wprowadzeń  do tej  modlitwy członkowie wspólnoty  zaangażowani   są  od kilku lat.

Rekolekcje Internetowe

czyli przystosowana do obecnych warunków forma rekolekcji w ciągu życia. Takie rekolekcje w życiu odbywały się zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni –  już od  1997 r. W  2011  przybrały nową, bardziej medialną formę – w pierwszych latach wprowadzenia i konferencje były emitowane przez stacje radiowe (Radio Plus i stacje lokalne) i były dostępne przez internet. W chwili obecnej  te czterotygodniowe  rekolekcje  organizowane  w Wielkim Poście  wspólnie przez WŻCh i jezuitów z gdyńskiego ICFD ,  noszą nazwę internetowe, gdyż wszystkie materiały do odprawienia rekolekcji znajdują się na stronach internetowych ICFD, Trójmiejskiej WŻCH i Internetowego Domu Rekolekcyjnego.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Spotkania otwarte

To dzieło jest  organizowane i przeprowadzane  przez  wspólnoty gdańskie – Manresę  i Radość – w kościele Św. Krzyża w Gdańsku – Wrzeszczu. Spotkania  odbywają się  w niedzielne popołudnia, a zapraszani są na nie wszyscy, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie „Jak żyć wiarą we współczesnym świecie?”. Tematyka spotkań jest bardzo różnorodna i interesująca: od duchowości ignacjańskiej , poprzez radość pielgrzymowania do Santiago de Compostella,  problemy społeczne  np. bezdomność, aż po sprawy najbardziej palące – sytuację Kościoła w Syrii . A wszystko to za sprawą  prelegentów, którzy  poruszają słuchaczy swą wiedzą i zaangażowaniem.

Szkoła towarzyszenia

Od kilku lat  członkowie wspólnoty    przygotowują  się  do posługi   towarzyszenia w rekolekcjach  ignacjańskich, zarówno w tych internetowych, jak i w rekolekcjach zamkniętych  – w domu rekolekcyjnym.  Zajęcia formacyjne prowadzone są  w formie warsztatowej , gdzie przyglądamy się   problemom  natury duchowej i psychologicznej i uczymy się z miłością je rozwiązywać.

Towarzyszenie  w  rekolekcjach w życiu i rekolekcjach zamkniętych 

Dobry  kurs, czy właściwie prowadzone   szkolenie zazwyczaj przynoszą  dobre owoce. Owocem naszej szkoły towarzyszenia  jest stale powiększająca się liczba  członków wspólnoty, które podejmują trud posługiwania jako osoby towarzyszące rekolektantom w     rozwoju na drodze ćwiczeń duchowych.

Enter your keyword