Wycieczka po Pomorzu – 1.09.2018

Życie jest pielgrzymką, dlatego i Trójmiejska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego zapragnęła rozpocząć pielgrzymkę w nowy rok formacyjny wspólną wyprawą.

Dnia 1 września 2018 roku udaliśmy się autokarem w drogę, by odwiedzić takie miejscowości, jak Puck, Swarzewo, Jastrzębia Góra, Żarnowiec oraz Piaśnica.

W Pucku usłyszeliśmy niezwykle ciekawą opowieść o tajemnicach kościoła farnego – a oprowadził nas po nim sam Ksiądz Proboszcz – Jerzy Kunca. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia na malowniczym puckim rynku.

Następnym przystankiem było Swarzewo, gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej – Królowej Polskiego Morza. Ze Swarzewa udaliśmy się do Jastrzębiej Góry, by tam – w kaplicy domu zakonnego jezuitów – oddać Panu Bogu w czasie Eucharystii nas samych, nasze rodziny, przyjaciół i znajomych oraz całą trójmiejską WŻCh. Po Mszy Świętej nie zabrakło chwili wspólnego biesiadowania przy stole.

Posileni na ciele i duchu odwiedziliśmy Siostry Benedyktynki w Żarnowcu. Tam mogliśmy się przekonać, że właściwą proporcją – nie tylko w życiu monastycznym – jest “ora et labora”. Nie zapominając o wypoczynku, oczywiście. 🙂

Ostatnim przystankiem naszej drogi była Piaśnica – czyli miejsce kaźni ludności Pomorza w czasie II Wojny Światowej. Według szacunków historyków w lasach piaśnickich zostało brutalnie zamęczonych od 12 tys. do 14 tys. osób, głównie inteligencji oraz duchowieństwa.

Pełni refleksji i wdzięczności za przeżyty czas – rozpoczynamy w Imię Boże ten kolejny rok – czas wzrastania w mądrości i łasce Bożej. Ad maiorem Dei gloriam!

(tekst i zdjęcia – Agnieszka Skowrońska)