Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy wyboru – urządzenie biesiady dla gości wiązało się nieuchronnie z długim czasem spędzonym w kuchni na zmywaniu naczyń.
Na co dzień nie było lepiej – umycie stosu talerzy (nie wspominając o przysłowiowych garach) to obowiązek, od którego nie można Zmywarka do naczyńuciec. Na szczęście, spełniło się marzenie „pań domu”: powstały urządzenia, które zmywanie wezmą na siebie, a my bez wyrzutów sumienia możemy zająć się w tym czasie czymś przyjemniejszym.
Obecnie posiadanie zmywarki nie jest już synonimem luksusu, dezaktualizują się także przeróżne obawy, np. że zmywarka zniszczy naczynia. Mało tego: dzisiejsze zmywarki to urządzenia mocno zaawansowane pod względem technologicznym, wyposażone w liczne udoskonalenia, a przy tym osiągające dość przystępne ceny.
Ogólnie wiemy, że zmywarka zapewni nam dokładniejsze zmywanie (w wysokiej temperaturze, przy użyciu siły detergentów, które wreszcie nie mają dostępu do naszych dłoni), że zaoszczędzimy czas i wodę – ale to nie wszystko. Możemy zaopatrzyć się w urządzenie, które samo rozpozna, jaki jest stopień zabrudzenia naczyń, poinformuje nas o tym i dobierze odpowiedni program. Zasygnalizuje też potrzebę uzupełnienia detergentów oraz zapewni nam zabezpieczenie przed upływem wody i zalaniem kuchni. Dzięki systemowi czujników badających poziom zabrudzenia wody, zmieni wodę na czystą w najbardziej odpowiednim momencie. Możemy zaplanować moment rozpoczęcia zmywania poprzez opóźnienie startu, jak również zablokować guziki przed dzieckiem. W razie potrzeby możemy wyregulować kosz, aby zmieścić naczynia nietypowej wielkości. W dodatku mamy możliwość całkowitego dostosowania urządzenia do wystroju naszej kuchni, wybierając tzw. zmywarkę całkowicie zintegrowaną. Prawda, że brzmi zachęcająco?
Oczywiście, nie każda zmywarka posiada wszystkie te udogodnienia, ale na rynku mamy tyle dostępnych modeli, że spokojnie wybierzemy ten idealnie dostosowany do naszych potrzeb. I tak: możemy wybierać wśród standardowych zmywarek wolnostojących Zmywarka klasy A(tańsza wersja – najlepsze rozwiązanie dla użytkowników, którzy już mają urządzoną kuchnię i po prostu dokupują zmywarkę) oraz całkowicie lub częściowo zintegrowanych (przeznaczonych do wstawienia pod blat lub szafki kuchenne; tego typu zmywarki mają zazwyczaj więcej funkcji dodatkowych). Następnie trzeba zwrócić uwagę na pojemność, wymiary (standardowa szerokość to 45 cm lub 60 cm) i koniecznie na średnią ilość zużycia wody (klasa od A do G). Polecamy oczywiście te najniższe – zmywarki oszczędne często bywają droższe, ale ta nadpłata na pewno wkrótce się zwróci. Niemniej ważna jest tzw. klasa efektywności elektrycznej, określająca dokładność zmywania (tutaj znowu klasa od A do G). Dobrze, żeby zmywarka posiadała funkcję pół wsadu, która w oszczędny sposób umożliwi dokładne wyczyszczenie niewielkiej ilości naczyń. Wreszcie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu – zazwyczaj jest to od 37 do 58 dB.
Tak więc wybór modelu zmywarki trzeba bardzo dobrze przemyśleć, uwzględniając przede wszystkim to, kto i jak często będzie z niej korzystał. Później pozostaje już tylko zakup detergentu, soli zmiękczającej wodę (co podnosi skuteczność czyszczenia) oraz środka nabłyszczającego – i możemy cieszyć się dodatkowym czasem dla siebie.