Domy kanadyjskie to dziś coraz częściej wybierane rozwiązanie przez ludzi zastanawiających się nad budową własnego lokum. Są tańsze, szybko się je stawia, mogą być niedrogie w eksploatacji… do tego ekologiczne… W zasadzie niczym nie ustępują tym tradycyjnym. Decydując się jednak na taki wybór warto wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę…
Materiał na budowę domu kanadyjskiego
Domy kanadyjskie buduje się z drewna i materiałów drewnopochodnych, które muszą być odpowiednio do takiego wykorzystania przygotowane… jeżeli więc samodzielnie nabywamy budulec upewnijmy się, że dostawca jest godny zaufania, a jego drewno… ma optymalną wilgotność, jest odpowiednio przycięte i przygotowane według stanadardów kanadyjskich. Dobrej jakości materiał na budowę takiego domu to gwarancja niższych kosztów jego eksploatacji i braku późniejszych ‘niespodziewanych’ usterek.
Ogrzewanie domu kanadyjskiego
Domy kanadyjskie to nie tylko domki letniskowe, jak się przyjęło błęnie sądzić swego czasu w Polsce. To również domy całoroczne, świetnie sprawdzające się w naszym klimacie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy budowie takiego domu, to właściwe docieplenie go na tym etapie. Drewniane ściany, zanim zostaną od wewnątrz obłożone karton-gipsem (czy jakkolwiek inaczej zagospodarowane), należy ocieplić wełną mineralną. Potem możemy zastanawiac się, jakie ogrzewanie wybrać do domu. Generalnie, domy kanadyjskie można ogrzewać takimi samymi metodami, jak domy budowane w innych technologiach. Nagrzewają się one i tracą / zatrzymują ciepło w podobnym tempie, jak pozostałe domy. Mamy więc do wyboru całą gamę rozwiązań grzewczych: gaz ziemny, olej opałowy, pellet, kominek, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła. Wiele zależy tu od naszych finansów oraz od samego projektu domu, który zależnie od swojego kształtu (zwarta bryła czy nie), ilości i wielkości okien, a także od ustawienia i lokalizacji będzie bardziej lub mniej podatny na utratę ciepła.
Energooszczędność w domu kanadyjskim
Fachowcy polecają zainstalowanie w domu kanadyjskim (i nie tylko w takim zresztą) nowoczesnego systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Chodzi tu o rekuperatory. Są to specjalne wymienniki ciepła – urządzenia, dzięki którym świeże chłodne powietrze zasysane z zewnątrz ogrzewane jest przez to usuwane z budynku – zużyte i wilgotne. W ten sposób czyste powietrze trafiając do odpowiednich pomieszczeń jednocześnie je ogrzewa. Latem natomiast syatem taki zapewnia w domu przyjemną chłodną atmosferę.