Dzień skupienia Wspólnoty

Dzień skupienia Wspólnoty

Dzień skupienia Wspólnoty

W sobotę 15 października 2022 we wspomnienie św. Teresy Wielkiej odbył się nasz pierwszy w tym roku dzień skupienia. Temat spotkania nosił tytuł „Chcesz być radosny? Bądź wdzięczny” i był powiązany z tematem przewodnim całego naszego roku pracy, który brzmi: „Radość codzienności – być i działać razem”. Tym razem zebraliśmy się wszyscy w Gdańsku Wrzeszczu.  Ojciec Jarek Kuffel SJ odprawił w Małym Kościele Mszę św. Potem zeszliśmy do salki w podziemiach Małego Kościoła, gdzie pięknie udekorowane przez Bożenkę z Manresy stoły i przyniesione przez wszystkich smakołyki umiliły nam nasze spotkanie. Miało ono charakter bardziej kameralny, ponieważ nie wszyscy z bardzo ważnych powodów nie mogli uczestniczyć w spotkaniu.

Część merytoryczna zaczęła się od wprowadzenia ojca Jarka. Następnie głos zabrała Ela – koordynatorka naszej wspólnoty lokalnej. Ojciec Jarek odwołał się do fragmentu Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie i wskazał nam podstawową prawdę, że osobą obdarowaną, a więc mająca powody do wdzięczności w tej sytuacji jest nie tylko i nie przede wszystkim poturbowany człowiek schodzący do Jerycha i napadnięty przez zbójców, ale właśnie głównie ten, który go uratował. Jego zachowanie jest wyrazem prawdziwej wdzięczności, jak gdyby za okazję do udzielenia rzeczywistej pomocy. Ta wdzięczność rodzi pełne miłości nastawienie serca: wielkoduszność, delikatność i przede wszystkim zdecydowane, hojne działanie. To wielkie dobro było możliwe, gdyż Samarytanin był uważny i czujny, dzięki czemu zatrzymał się w miejscu, gdzie inni, może bardziej religijni niż on, tego nie zrobili. 

Kolejny punkt naszego spotkania stanowiła półgodzinna medytacja fragmentu z Pisma Świętego – Ps 8, 2 i 3b. 4-5. 6-7. Następnie podzieleni na 3 grupy dzieliliśmy się naszymi refleksjami i przeżyciami z medytacji, stawiając sobie podstawowe pytanie: jaka jest moja wdzięczność, co chciałbym powiedzieć Panu Jezusowi jednym krótkim zdaniem w tej sprawie. Potem, tradycyjnie już, każda grupa przygotowała krótką scenkę teatralną do pary słów

Codzienność – Zatrzymaj się 

Uważność – Popatrz

Wdzięczność – Działaj

Na zakończenie każdy krótko wypowiedział się, z czym wychodzi z naszego spotkania. Bardzo wybrzmiała refleksja grupy drugiej, że wdzięczność i dziękczynienie to nie jest to samo. Dziękczynienie jako akt zrozumienia i podziękowania za otrzymane dobro jest jakby czynem czy działaniem. Wdzięczność to głębokie nastawienie serca, całej osoby, życiowa postawa prowadząca do działania i rodząca radość.

Na spotkaniu, głównie dzięki Eli i Basi, podzieliliśmy się nowinami i różnymi uwagami dotyczącymi różnorakich rekolekcji prowadzonych zarówno w domach rekolekcyjnych jak i w środkach przekazu i wspólnotowych, a także funkcjonowania stron internetowych, pracy w bieżącym roku działalności, spotkań wspólnotowych, wyjazdu na światowe spotkanie, wspominaliśmy wydarzenia z przeszłości… 

Podsumowując, możemy powiedzieć, że tego dnia rzeczywiście byliśmy i działaliśmy razem – w radości. 

Sporządziła: Magda Czachor ze wspólnoty „Manresa”.

Related Posts

Enter your keyword