Pozostaw odpowiedź
Mija już prawie miesiąc od kiedy podpisałam umowę przedwstępną kupna mieszkania. Obecnie czekam na przyznanie kredytu, a w międzyczasie zdecydowałam się napisać poradnik “Jak kupić mieszkanie bez pośredników”.
Ja zdecydowałam się znaleźć i kupić mieszkanie na rynku wtórnym bez pośrednika. W pierwszej chwili nie było mi łatwo dotrzeć do właścicieli mieszkań, gdyż większość ogłoszeń na popularnych portalach nieruchomości wystawionych jest przez biura pośrednictwa. Jednak przy odrobinie wysiłku i zastosowaniu poniższych wskazówek udało mi się dosyć szybko znaleźć mieszkanie i podpisać umowę przedwstępną.
Jak szukać mieszkania na rynku wtórnym bez pośrednika?
zamieść swoje ogłoszenie w popularnych portalach nieruchomości jak dom.gratka.pl, gumtree.pl, oferty.net lub w znanych lokalnych portalach ogłoszeniowych
porozwieszaj ogłoszenia w dzielnicy, którą jesteś najbardziej zainteresowany. Można także powrzucać ulotki bezpośrednio do skrzynek pocztowych w budynkach, w których chcielibyśmy zamieszkać – jest to sposób nieco droższy, ale koszty są i tak śmieszne w porównaniu z prowizją dla biura pośrednictwa
postaraj się namierzyć mieszkanie po zdjęciach zamieszczonych przez biuro nieruchomości – ten sposób może się wielu osobom wydawać niepoważny – jednak ja tak właśnie znalazłam swoje mieszkanie, a także namierzyłam kilka innych.
Zaczynamy od przejrzenia ofert na portalach ogłoszeniowych – w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na osiedle, ulicę lub w gorszym wypadku dzielnicę, w której znajduje się dane mieszkanie.
Następnie bardzo dokładnie przyglądamy się zdjęciom, szczególnie tym prezentującym widok z balkonu, budynek z zewnątrz, okolicę. Warto także zwrócić uwagę na okna – często bowiem na drugim planie możemy dojrzeć coś charakterystycznego, co pozwoli nam znaleźć mieszkanie. Same okna też mogą dać nam sporo informacji – czy są drewniane, białe, jak wyglądają.
Te zdjęcia można wgrać na smartphona, wydrukować, lub po prostu zrobić szczegółowe notatki. Następnie pozostaje nam tylko udać się na dane osiedle i szukać w otoczeniu elementów charakterystycznych, a kiedy wydaje nam się, że namierzyliśmy mieszkanie zadzwonić po prostu przez domofon i zapytać czy mieszkanie jest na sprzedaż.Dobrym pomysłem jest także wydrukowanie kilkudziesięciu ulotek i wrzucenie ich do wszystkich skrzynek pocztowych w budynku jeśli nie możemy namierzyć dokładnego numeru mieszkania lub właściciela nie ma akurat w domu.
Powyższe sposoby u mnie dobrze się sprawdziły, w sumie w ciągu ok 3 tygodni udało mi się obejrzeć bez pośredników 6 mieszkań, z czego 1 okazało idealne i obecnie czekam już tylko na przyznanie kredytu i przeniesienie prawa własności.
Uważam, że zanim udamy się do biura pośrednictwa warto samodzielnie rozejrzeć się za mieszkaniem. Pozwoli nam to oszczędzić przynajmniej kilka tysięcy złotych, a także da sporą przewagę w negocjacji ceny z właścicielem, gdyż on też oszczędza pieniądze omijając pośrednika. Dodatkowo jeżeli mieszkanie nie jest obciążone problemami typu dożywotni lokator, zadłużenie itp. to praca pośrednika sprowadziłaby się tylko do skojarzenia kupującego ze sprzedającym. I tutaj rodzi się pytanie czy warto za to płacić kilka tysięcy złotych?