Jakie informacje powinny być umieszczone w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?

0
247
Rate this post

Jakie informacje powinny być umieszczone w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania:

dane osobowe kupującego i sprzedającego – imię i nazwisko, pesel, adres zameldowania, imiona rodziców, nr i seria dowodu osobistego, NIP
co jest przedmiotem sprzedaży (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu)
metraż i adres nieruchomości
oświadczenie sprzedającego, że posiada prawo do lokalu oraz że mieszkanie nie jest obciążone wierzytelnościami (lub jeśli jest to w tym miejscu wymienione będą szczegóły)
oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny mieszkania
dokumenty, które okazano przy akcie – np. przydział własnościowego prawa do lokalu, zaświadczenie o kwocie obciążenia – jak np. nieuregulowany wykup gruntu, kredyt hipoteczny itp.
oświadczenie sprzedającego, że zobowiązuje się sprzedać mieszkanie za daną kwotę oraz w danym terminie oraz oświadczenie kupującego, że zobowiązuje się mieszkanie kupić
pokwitowanie przyjęcia zadatku w danej kwocie przez sprzedającego
oświadczenie kupującego, że mieszkanie sfinansuje ze środków własnych/ kredytu i datę do kiedy zobowiązuje się wpłacić pozostałą kwotę (minus zadatek)
zobowiązanie sprzedającego do wydania mieszkania w danym terminie (np. 7 dni od dnia podpisania umowy przyrzeczonej)
zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania się przed zawarciem umowy przyrzeczonej
wykaz dokumentów, które należy okazać przy podpisaniu umowy przyrzeczonej, przykładowe dokumenty, które dostarcza sprzedający: przydział mieszkania, zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami, zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany; kupujący dostarcza np. umowę kredytową
wynagrodzenie notariusza

Informacje umieszczone w umowie zawsze zależą od indywidualnej sytuacji np. stanu prawnego mieszkania itp. W sytuacjach bardziej skomplikowanych, jeśli np. nieruchomość ma kilku właścicieli, jest zadłużona itp. mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. W takim przypadku warto zasięgnąć dodatkowej porady prawnej.

Gdy podpiszemy umowę i otrzymamy odpis aktu notarialnego możemy udać się do banku aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Ale o tym już w części #4 – Jak uzyskać kredyt hipoteczny »