W czasach przedwojennych najważniejszym meblem w kuchni był kredens. Duży, pojemny, często bogato zdobiony był miejscem do przechowywania zastawy stołowej, jak i produktów pożywczych. Dziś, w nowoczesnej kuchni, miejsce kredensu zajmuje ciąg szafek, najczęściej dopasowanych wymiarem do konkretnego pomieszczenia. To właśnie takie kuchnie mamy na myśli mówiąc o nowoczesnym wystroju.
Najważniejszym elementem wystroju kuchni są oczywiście meble. W nowoczesnej kuchni lina mebli jest wyraźnie zgeometryzowana, z wyraźnymi pionowo-poziomym układem. Już na etapie projektowania kuchni należy uwzględnić tzw. ciąg technologiczny. Planując rozkład szafek należy określić kolejność czynności wykonywanych w kuchni od momentu wypakowania zakupów, odpowiedniego ich przechowania, poprzez proces przygotowania posiłku na podaniu posiłku kończąc. W nowoczesnej kuchni szafki nie są ustawione „przypadkowo” lecz funkcjonalnie, zgodnie z zasadami ergonomii pomieszczeń. Często spotykanym rozwiązaniem we współczesnej kuchni jest ustawienie części szafek w formie wyspy kuchennej, dzięki czemu uzyskujemy do nich dostęp ze wszystkich stron. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w kuchniach otwartych na jadalnię lub salon.
Innym ważnym elementem nowoczesnego wystroju kuchni jest sam wygląd i kształt mebli. Meble kuchni w stylu nowoczesnym są bardzo proste, minimalistyczne, ale jednocześnie strannie wykonane. Fronty meblowe są najczęściej gładkie. Ozdobą frontów jest ich wykończenie. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczona: pięknie usłojone gatunki egzotycznego drewna, różnokolorowe laminaty lakierowane na wysoki połysk, wodoodporne naklejki przygotowane na podstawie naszych własnych zdjęć. W nowoczesnych meblach kuchennych stosuje się proste uchwyty, ze stali nierdzewnej lub całkiem niewidoczne: wpuszczane we fronty. Doskonałym dodatkiem jest szkło, zastępuje ono np. płytki tradycyjnie montowanie nad zlewem czy kuchenką.
Kolejnym elementem na jaki trzeba zwrócić uwagę jest oświetlenie. Duża sufitowa lampa jest w zasadzie elementem dekoracyjnym. Źródłem światła są natomiast skierowane punktowo halogeny, reflektorki i kinkiety. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne doświetlenie miejsca w którym aktualnie pracujemy – np. blat roboczy lub sam zlew. Coraz większą popularność zyskują lampy LED, które zużywają bardzo mało energii, są więc przyjazne dla środowiska i dla naszych kieszeni.
W nowocześnie urządzonej kuchni ważne są dodatki, koniecznie skromne i dopasowane do wnętrza. Ozdobne firanki i lambrekiny zastąpione są żaluzjami lub roletami, nie ma tutaj miejsca na półeczki z ozdobnymi drobiazgami. Z pewnością detalem który zawsze będzie w modzie będą świeżo ścięte kwiaty, w prostym, szklanym naczyniu. Nadmiar elementów dekoracyjnych nie jest wskazany.
W współczesnym mieszkaniu przestała już pełnić rolę jedzenia miejsca przygotowania posiłków. Często w kuchni umawiamy się ze znajomymi na wspólne gotowanie czy pieczenie ciast. Z tego względu urządzanie kuchni jest ważnym elementem aranżowania naszego domu bądź mieszkania.