Projekt Tobiasz - nowe zaangażowanie członków wspólnoty

Projekt Tobiasz – nowe zaangażowanie członków wspólnoty

Projekt Tobiasz – nowe zaangażowanie członków wspólnoty

Program Tobiasz – mentoring dla studentów

Wiele razy pytano czym jest program Tobiasz, co ze sobą niesie, jaki jest cel, kto w nim uczestniczy itd… Pytań więcej niż odpowiedzi bo to pierwszy taki program w naszej wspólnocie i parafii oo Jezuitów w Gdańsku. Projekt, myśl, idea, to owoc współpracy w trakcie rekolekcji adwentowych dla Duszpasterstwa Akademickiego Winnica, Trójmiejskiej WŻCH z o. Pawłem Kowalskim SJ. Najtrafniejsze określenie tego jak powstał pomysł, ilustruje cytat z Pisma Świętego (J 3, 8) Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha». Mamy nieodparte wrażenie, że właśnie Duch Święty powiał i pragnienie o. Pawła aby w jakiś sposób wspierać młodych ludzi na ich drodze rozwoju, nie tylko duchowego i otwarte głowy wielu osób, które dołączyły do programu przerodziły się w konkretne działanie.

Co to za działanie?

Z pomocą określenia „ról” w programie przyszła Księga Tobiasza. Nasi Aniołowie (14 mentorów) to osoby, które są starsze od Tobiaszów, ale przede wszystkim gotowe aby towarzyszyć przez rok dzieląc się swoim doświadczeniem, gotowe na wspieranie w trudnościach, pomaganie w znajdowaniu rozwiązań, a jednocześnie będące dalekie od wyręczania, pouczania, przekonywania Tobiasza – studenta do swoich racji. To osoby charakteryzujące się ciekawością osoby, której towarzyszą, otwarte na jej pomysły, osobowość, charakter. Rekrutują się spośród „zwykłych” ludzi z różnych środowisk, gotowe aby poświęcić swój czas, podzielić się doświadczeniem życiowym, posiadające doświadczenie w kontaktach z ludźmi młodymi.

Tobiasz (14 studentów i studentek) to osoba, która podejmuje decyzję o przyjęciu pomocy ze strony Anioła, zaprasza do swojej codzienności, otwiera się na dzielenie się swoimi sukcesami i trudnościami, jest ciekawa i gotowa do skorzystania z doświadczenia życiowego Anioła. To gotowość na mówienie o swoich planach, marzeniach, celach ale też do słuchania i korzystania z pomocy osoby bardziej życiowo doświadczonej jest podstawą relacji z Aniołem.

Program jest w toku, przewidziany czas realizacji to rok akademicki 2021/22. Za nami etap rekrutacji zamknięty w czerwcu składający się z przyjęcia zgłoszeń od kandydatów na Tobiaszów, rozmów indywidualnych, doboru studentów i mentorów. Przed nami pierwsze indywidualne spotkania Anioła i Tobiasza.

Co dalej?

Wszystko jest w fazie nowości, tworzenia, sami uczymy się tego programu, na początku najważniejsze jest zbudowanie relacji między Aniołem i Tobiaszem. W tym celu Aniołowie mają swoje spotkania formacyjne ( m.in. warsztaty z psychologami, mentorami). Wszyscy uczestnicy mogą też korzystać z pomocy Betanii – punktu psychologicznego działającego przy Winnicy. Opieką duchową nad projektem roztacza o. Paweł Kowalski SJ, a modlitwą wspiera nas Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Za rok będziemy mogli podzielić się doświadczeniami. Jednego jesteśmy pewni – ten projekt musi charakteryzować się elastycznością i otwartością na to, co będą nam przynosiły doświadczenia każdego dnia. Tak jak nie ma dwóch takich samych Aniołów, ani Tobiaszy, tak nie ma sztywnego programu, schematu tego projektu. Sami jesteśmy ciekawi w którą stronę pociągnie nas Duch Święty.

Informacje o programie Tobiasz można znaleźć również na stronie: Program Tobiasz – mentoring dla studentów

Aneta Stachowska (koordynator, anioł)

Sabina Szuta (anioł)

Related Posts

Enter your keyword