Cegła pełna
Spośród wielu przeróżnych rodzajów ceramiki budowlanej, możemy zdecydowanie wyróżnić cegłę pełną. Jest ona wyrobem tradycyjnym, produkowanym z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów. Materiałami pomocniczymi są natomiast piasek kwarcowy i złom suszarniowy. Wszystkie surowce poddawane są rozdrobnieniu i wymieszaniu z wodą, tak powstała gładka masa, zostaje następnie odpowiednio uformowana.
Na tym etapie otrzymuje się surowe wyroby, fachowo określane jako surówka, a kolejnym krokiem w procesie produkcyjnym jest ich suszenie i wypalanie . Ten rodzaj cegły znajduje zastosowanie przy budowie ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, ścian podziemnych, przewodów kominowych, sklepień, ze względu na bardzo wysoki współczynnik termiczny zaleca się ją również do uzupełnień w wieńcach oraz wypustach.
Cegła dziurawka
Innym rodzajem cegły jest dziurawka, charakteryzuje się ona występowaniem otworów przelotowych o kształcie prostokątnym, owalnym lub okrągłym biegnącymi wzdłuż główki lub wozówki. W związku z tym dziurawki dzielą się na główkowe i wozówkowe.
Warto wspomnieć że najmniejsza powierzchnia prostopadłościanu cegły nazywana jest główką, wąska i długa powierzchnia to wozówka, a największa powierzchnia to podstawa.
Ze względu na pustki powietrzne dziurawka ma dobre właściwości izolacyjne, a co za tym idzie znakomicie nadaje się do budowy ścian, ścianek działowych oraz stropów.
Cegielnia Prusinowice
Wypalona cegła jest najstarszym i najtrwalszym materiałem budowlanym, towarzyszyła człowiekowi od wieków, pozwalając na wznoszenie najbardziej wymyślnych konstrukcji.
Oczywiście techniki budowlane zmieniały się, tak jak zmieniał się poziom wiedzy z zakresu budownictwa, jednak cegła pozostała podstawowym elementem konstrukcyjnym, stając się synonimem trwałości i elegancji .