,,Radość codzienności” – Rekolekcje Internetowe

,,Radość codzienności” – Rekolekcje Internetowe

26.02.2023 – 26.03.2023

Podsumowanie

Członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Trójmieście we współpracy z oo. Jezuitami z Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej w Gdyni przygotowali i prowadzili Rekolekcje Internetowe pt. „Radość codzienności” wg metody św. Ignacego z Loyoli w terminie od 26 lutego do 16 marca 2023 r.

Elementem wyróżniającym te rekolekcje, oprócz codziennego odprawienia medytacji ignacjańskiej, są rozmowy rekolektantów z osobą towarzyszącą. Odbywają się jeden raz w tygodniu i trwają ok. 30 minut. 

Do sekretariatu rekolekcji wpłynęło 98 zgłoszeń z deklaracją rozmów rekolekcyjnych, z czego 30 osób zrezygnowało jeszcze przed ich rozpoczęciem.

W efekcie końcowym na rozmowy przyjęliśmy 69 osób, w tym 58 kobiet i 11 mężczyzn, w następujących przedziałach wiekowych: poniżej 30 lat – 1 osobę, 31 a 45 lat – 31 osób, 46 a 59 lat – 29 osób i powyżej 60 lat 8 osób. Wśród nich 15 osób bez doświadczenia rekolekcji ignacjańskich.

Towarzyszyli rekolektantom: 2 oo. jezuitów, 1 siostra zakonna, 6 osób świeckich i 15 członków WŻCh. 

Rozmowy rekolekcyjne odbywały się głównie poprzez telefon i komunikatory internetowe oraz na miejscu w Gdańsku. Zaletą tej sytuacji było to, że z rozmów mogły korzystać osoby z całego kraju i z zagranicy, i tak: 5 osób z zagranicy, 21 osób z Trójmiasta, 6 z Warszawy, 10 z innych dużych miast i 27 z mniejszych miast, małych miasteczek i wsi.

Materiały rekolekcyjne przygotowane były w formie nagrań mp.3, plików tekstowych i filmików YouTube. Sukcesywnie ukazywały się na stronie ICFD i WŻCh w Trójmieście.

Konferencje do tej edycji rekolekcji przygotował i nagrał o. Grzegorz Ginter SJ z Piotrkowa Trybunalskiego. Przygotował również filmiki z konferencjami, które można było oglądać na kanale YouTube.

Plakat rekolekcyjny i teksty do medytacji opracowali członkowie Trójmiejskiej WŻCh, którzy następnie nagrali cały materiał.

Rekolekcje są misją całej naszej wspólnoty i każdy członek angażuje się w zależności od swoich umiejętności i możliwości. Wspólnie rozeznajemy temat i omadlamy zarówno czas przygotowywania rekolekcji jak i ich przebieg, szczególną opieką modlitewną otaczamy wszystkich rekolektantów. 

Z ankiety przeprowadzonej wśród uczestników dowiedzieliśmy się, że najbardziej pomocne w odprawianiu rekolekcji były konferencje, wprowadzenia do medytacji i rozmowy z osobą towarzyszącą. Większość osób podkreślała profesjonalne przygotowanie materiału i bardzo dobrze rozeznany na obecne czasy temat rekolekcji.

Dziękujemy za uczestnictwo w tegorocznych rekolekcjach i zapraszamy na kolejne w 2024 r.

Elżbieta Roczyniewska – Koordynatorka WŻCh w Trójmieście

Related Posts

Enter your keyword