Tradycyjny, używany przez lata system analogowego monitoringu działał na zasadzie analogowego zapisu i przekazywanie go siecią kablową do rejestratora analogowego (VHS) oraz na ekran monitora – również analogowego. Rozwój monitoringu przemysłowego zmienił znacząco cały schemat działania systemu monitorowania i rejestrowania zapisów kamer.
W historii monitoringu mieliśmy kilka zasadniczych etapów. Pierwszy dotyczył całkowitej formy analogowej – od kamer, przez zapis, po sam podgląd obrazu. W kolejnym etapie spróbowana połączenia hybrydowego analogowych i cyfrowych rozwiązań. Kamery nadal były analogowe, ale zapis odbywał się już na DVR, a potem również wprowadzono rozwiązanie, które pozwalało na podgląd obrazu na ekranie PC.
Najnowszy system rozwiązań monitoringu przemysłowego pozwala na całkowite zastąpienie rozwiązań analogowych, cyfrowymi. System oparty o kamery IP jest obecnie najbardziej wydajny i oferujący wygodne i funkcjonalne rozwiązania. Typowy rejestrator IP jest wyposażony w serwer FTP oraz WWW. Dzięki temu rozwiązaniu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania mamy możliwość kontroli zapisu monitoringu przez Internet. Kamera IP odpowiednio przekształca i kompresuje materiał z kamer na zapis cyfrowy, a następnie przekazuje go poprzez sieć IP do komputera, który jest wyposażony w system zarządzania monitoringiem. Możliwość, którą daje zastosowanie sieci Wi-Fi w obsłudze monitoringu jest jedną z podstawowych zalet całego systemu. Obraz przekazywany jest przez sieć, dzięki czemu nie ma potrzeby przeciągania setek metrów kabli, które w tradycyjnym monitoringu służyły do przekazywania i zapisu obrazu.
System monitoringu, którego kluczowym elementem jest rejestrator IP daje korzyść w postaci zbiorowego dostępu do obrazu ze wszystkich zainstalowanych kamer IP. Monitoring IP poprzez możliwość zdalnego dostępu do obrazu i zapisu wcześniejszych obrazów to ogromny krok naprzód w dziedzinie monitorowania przemysłowego.
Typowy rejestrator IP dzięki wielu technicznym rozwiązaniom oferuje wiele funkcji, których analogowe rejestratory siłą rzeczy zaoferować nie mogły. Warto wymienić chociażby detekcję ruchu, możliwość zdalnego obracania kamerą o 360 stopni oraz wysokiej jakości zoom – dzięki cyfrowej jakości zapisu. Zdalne sterowanie kamerą to możliwość, którą oferuje tzw. system PTZ. Dzięki temu systemowi, użytkownik mający dostęp do systemu kamer IP może nimi sterować wg własnego uznania – przybliżać, obracać, sterować w górę czy w dół.
Biorąc pod uwagę coraz większy nacisk firm na poszukiwanie możliwych cięć kosztów prowadzonych działań, należy się spodziewać, że dosyć kosztowny system monitoringu analogowego lub hybrydowego w ciągu najbliższych lat zostanie całkowicie wyparty i zastąpiony kamerami cyfrowymi i cyfrowym zapisem obrazu. Oszczędność, duże możliwości techniczne – np. skalowalność, brak straty jakości w przypadku wysyłania materiału do innej osoby i prostota działania to korzyści, które mogą być w tym zakresie decydujące.