Tydzień 4: Jak żyć, czyli szukać i znajdować Boga we wszystkim.

Tydzień 4: Jak żyć, czyli szukać i znajdować Boga we wszystkim.

Tydzień 4: Jak żyć, czyli szukać i znajdować Boga we wszystkim.

Tydzień 4: Wytrwaj / Dzień 17. Wytrwaj w miłości w życiu codziennym:  I Kor 10,31

Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie.

Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest teraz obecny przy Tobie. Rozważaj, jak patrzy na Ciebie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia  na modlitwie, aby to Duch Święty ją prowadził i usuwał wszystkie przeszkody oraz aby oczyszczał Twoje intencje, czyny i wszelkie działania kierując je ku większej chwale Boga.

Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważać – możesz go jeszcze raz przeczytać,  a następnie zaangażuj swoją wyobraźnię. Spojrzyj na siebie jakby z boku, gdy wykonujesz jakieś codzienne czynności, takie bardzo zwyczajne, prozaiczne.

Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W dzisiejszej modlitwie poproś o abyś, pomimo swojej słabości i upadków, trwał w miłości do Jezusa.

1. Jezus w mojej codzienności. Przejdź myślą swój zwykły dzień. Budzisz się, wstajesz, ubierasz się. Śniadanie. Praca. Zakupy. Powrót do domu. I tak aż do wieczora. A teraz wróć do poranka i wyobraź sobie, że w momencie przebudzenia otwierasz oczy i widzisz Jezusa, który siedzi lub stoi koło ciebie i mówi, że chciałby ci towarzyszyć we wszystkich czynnościach, we wszystkim, co tego dnia się wydarzy. Będziecie razem siedzieli w pracy, jedli, wchodzili do sklepów, oglądali telewizję… Jak na to reagujesz? Co czujesz słysząc tę prośbę? Radość? Obawę? Niepewność? Nie bój się nazwać tych uczuć. Spróbuj szczerze powiedzieć o nich Jezusowi, On się ich nie boi, dla Niego Twoja szczerość jest najważniejsza.

2. Wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Co znaczy: wszystko czynić na Bożą chwałę? Tak czynić, aby to Jemu się podobało, aby było dobre, aby było wyrazem miłości. Pomyśl o dwóch czy trzech chwilach twojego zwyczajnego dnia. Takich codziennych, prozaicznych, jak jakieś czynności związane z pracą, zakupy w pobliskim sklepie, obiad czy kolacja, rozmowa z mężem/żoną na codzienne tematy, pomoc dzieciom w lekcjach, chwila na ulubiony serial,  czy jeszcze inne. Wróć do poprzedniego punktu, wyobraź sobie, że towarzyszy Ci w tych czynnościach Jezus, że jest przy Tobie. Czy mając namacalną świadomość Jego obecności zmieniłbyś coś w codziennej rutynie? A może nie czujesz potrzeby takich zmian? Powiedz Jezusowi, że oddajesz Jemu te czynności.

3. Na koniec usiądź koło Jezusa. Może to być u Ciebie w domu, albo w jakimś innym miejscu, gdzie bardzo często bywasz. Opowiedz Mu o tych chwilach dnia, które są dla Ciebie najtrudniejsze, albo najbardziej przykre, uciążliwe, których nie lubisz. Powiedz Mu, dlaczego tak jest. A potem spróbuj posłuchać, co On chce Ci o nich powiedzieć. Zapytaj Go, jak możesz Mu i te chwile oddać.

Na koniec porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności, ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to co odkryłeś lub poprosić Go o coś czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z Przyjacielem. Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy „Ojcze nasz”.

Related Posts

Enter your keyword