Wprowadzenie do medytacji 14.10.2022 r. Łk 12, 1-7

Wprowadzenie do medytacji 14.10.2022 r. Łk 12, 1-7

Wprowadzenie do medytacji 14.10.2022 r. Łk 12, 1-7

Ewangelia wg św. Łukasza 12, 1-7

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach. A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

Obraz do modlitwy:

Wyobraź sobie, że stoisz w tłumie osób słuchających Jezusa.

Prośba:

W tej modlitwie możesz prosić o łaskę czystego serca, bez fałszu i obłudy.

Punkty do medytacji:

1.  Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa… 

Tak jak w proponowanym obrazie – spróbuj wejść w tę scenę. Stoisz wśród tłoczących się słuchaczy, ale Jezus przemawia patrząc na ciebie. Przyjmujesz Jego wzrok, czy raczej go unikasz? Jak się czujesz, gdy widzisz, że Jezus swoim spojrzeniem wyróżnia cię z tłumu?

2. Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów.

Obłuda była jednym z najostrzejszych zarzutów Jezusa wobec ludzi. Dlatego m.in. tak był znienawidzony przez faryzeuszów, bo pokazywał, jak bardzo ich zachowanie różniło się od tego, co głosili. W życiu często może się zdarzyć, gdy wahamy się przed powiedzeniem lub zrobieniem czegoś, co według nas jest uczciwe. Przewidujemy bowiem różne trudności, zagrożenia. To w konsekwencji prowadzić może do obaw, lęków, że przez przyzwoite zachowanie się można coś cennego stracić. Stosujemy więc uniki, udajemy kogoś innego, zakładamy maski lub po prostu milczymy… Jakie są twoje doświadczenia w tego typu sytuacjach? Czego się zwykle obawiasz i jak sobie z tym radzisz? 

3. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

Przeczytaj powoli jeszcze raz tekst Ewangelii. Wsłuchuj się w słowa Jezusa jako Jego uczeń/uczennica. Co szczególnie cię porusza z Jego dzisiejszej nauki? Może chcesz Mu coś powiedzieć o swoich lękach?

Zakończenie

Na zakończenie tej modlitwy możesz podziękować Bogu za łaskę spotkania oraz porozmawiać z Nim o najważniejszych momentach i poruszeniach tej medytacji.

Zakończ modlitwą Ojcze nasz…

Related Posts

Enter your keyword