Wprowadzenie do medytacji 18.06.2021 r. Mt 6, 19-23

Wprowadzenie do medytacji 18.06.2021 r. Mt 6, 19-23

Wprowadzenie do medytacji 18.06.2021 r. Mt 6, 19-23

Ewangelia wg św. Mateusza 6, 19-23

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność».

Obraz do modlitwy:

Wyobraź sobie, że razem z uczniami siedzisz na zboczu góry słuchając Jezusa.

Prośba:

Poproś o łaskę czystego serca, skupionego na Bogu we wszystkim, co robisz.

Punkty do medytacji:

1. Gromadźcie sobie skarby w niebie.

Skarb oznacza coś ważnego, wartościowego, co chciałoby się zatrzymać, przechować, może zabezpieczyć na przyszłość. Dlatego często myślimy o tej przyszłości chcąc mieć coś „na wszelki wypadek”. Jezus podpowiada: gromadź skarby nie przemijające, które będą z tobą na wieczność. Takim dobrem wiecznym może być po prostu miejsce w niebie. Co robisz, co gromadzisz, żeby się tam dostać? I jak często zdarza ci się o tym myśleć?

2. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.

Troska o życie wieczne nie oznacza, żeby zupełnie rezygnować z doczesnej zapobiegliwości. Chodzi o ważność, jaką przypisujemy poszczególnym wartościom. Czy jest teraz coś z „ziemskich” rzeczy – np. przedmiot, relacja… – co wydaje ci się konieczne, wręcz niezbędne dla ciebie? Jak wyobrażasz sobie dalsze życie, co byś robił, gdybyś to nagle stracił? Czy wszystko straciłoby sens?

3. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle.

To, co masz w sercu, świadczy o tym, czy żyjesz w świetle, czy w ciemności. Twoim wewnętrznym okiem, które to rozpoznaje, jest sumienie. Ono też może ci pokazać, jak dużo miejsca przeznaczasz w sercu dla Jezusa, a więc ile masz tam światła. Zatrzymaj się teraz przez kilka minut na skupieniu się tylko na Jezusie – tak jak potrafisz.

Zakończenie

Zbierz wszystkie myśli, poruszenia jakie miały miejsce podczas Twojej medytacji i podziękuj Bogu za wszystko, czego doświadczyłeś.

Zakończ modlitwą Ojcze nasz…

Related Posts

Enter your keyword