Wprowadzenie do medytacji 11.12.2020 r. Mt 11, 16-19

Wprowadzenie do medytacji 18.12.2020 r. Mt 1, 18-24

Wprowadzenie do medytacji 18.12.2020 r. Mt 1, 18-24

Ewangelia wg św. Mateusza 1, 18-24

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel”, to znaczy Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Obraz do modlitwy:

Wyobraź sobie Józefa, który śpi w swoim domu niespokojnie, bo czas, który przeżywa, nie jest dla Niego łatwy. Zobacz jak we śnie przychodzi do Józefa Anioł i mówi Mu, aby został z Maryją i dzieckiem, które urodzi.

Prośba:

Abym kierował się w swoich wyborach większa chwałą Bożą.

Punkty do medytacji:

1. Maryja stała się brzemienną zanim zamieszkała wspólnie z Józefem. Zepsuło to plan na życie, który miał Józef. Chciał ją kochać, opiekować się, mieć wspólne dzieci. Pomyśl, jak wielka musiała to być dla niego tragedia. Spróbuj sobie wyobrazić jego rozczarowanie. Jakie ty masz oczekiwania? Patrząc na Józefa, pomyśl o własnej postawie w perspektywie niespełnionych pragnień. Pobądź przy rozczarowanym Józefie.

2. Maryja i Józef przeżywają swoje rozterki w swoistej ciszy. Dzięki niej mogą podołać codziennym trudnościom i przeciwnościom życia. Bez rozgłosu, ale i nie bez cierpienia, rozwiązują w wierze problemy, które stawia przed Nimi Bóg.Od Niego czerpią siłę, powierzając Mu życie osobiste i małżeńskie. Czy w sytuacjach, w których przeżywasz lęki i trudności, potrafisz wsłuchiwać się w delikatny głos Boga? Czy w trudnych sytuacjach pozwalasz Bogu działać, gdy On zechce? Spotkaj się z Józefem i Maryją, by od nich uczyć się odczytywać wolę Bożą. Bądź z Nimi. Czego to spotkanie Cię uczy?

3. Emmanuel, to znaczy Bóg z nami.

Bóg jest z nami i w każdym z nas. Spójrz na siebie, na najbliższych, na członków twojej rodziny, na współpracowników jako na tych, w których jest Bóg. Może te najbliższe relacje wymagają poukładania? Spróbuj zobaczyć, jak możesz o nie zadbać.

Zakończenie

Zbierz wszystkie myśli, poruszenia jakie miały miejsce podczas Twojej medytacji i podziękuj Bogu za wszystko, czego doświadczyłeś.

Zakończ modlitwą Ojcze nasz…

Related Posts

Enter your keyword