Wprowadzenie do medytacji 27.11.2020 r. Łk 21, 29-33

Wprowadzenie do medytacji 27.11.2020 r. Łk 21, 29-33

Wprowadzenie do medytacji 27.11.2020 r. Łk 21, 29-33

Ewangelia wg św. Łukasza 21, 29-33

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść: «Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą».

Obraz do modlitwy:

Wyobraź sobie, że jesteś wśród uczniów, do których mówi Jezus.

Prośba:

Poproś dziś Boga, aby wśród zmienności świata trzymał Cię zawsze przy sobie.

Punkty do medytacji:

1. Dzisiejszy fragment Ewangelii jest kontynuacją tzw. mowy apokaliptycznej Jezusa, która jest czytana od jakiegoś czasu – pod koniec roku liturgicznego. Jezus zapowiada w niej znaki poprzedzające i zwiastujące Jego powtórne przyjście. Nie podaje jednak dokładnej daty. Niektórzy mówią, słuchając codziennych wiadomości, że koniec świata już jest blisko. Są nawet tacy, którzy już kilkakrotnie ogłaszali daty końca świata. Inni znów twierdzą, że wszelkie okrucieństwa, dewiacje i całe zło, o którym codziennie słyszymy, już było – nie jest wcale gorzej niż w poprzednich stuleciach, a więc nic nie wskazuje na czasy ostateczne. Co Ty o tym myślisz? Jakie uczucia budzą w Tobie słowa Jezusa ?

2. gdy ujrzycie te wszystkie wydarzenia, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże.

Jezus wcale nie mówi o końcu świata jak o tragedii. We wcześniejszym (czytanym wczoraj) fragmencie Ewangelii mówi wręcz: A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Końcem świata każdego z nas jest moment śmierci. W czasie pandemii codziennie podawana jest ilość zmarłych na COVID. W pewien sposób oswajamy się z pojęciem śmierci, a jednocześnie tak wielu boi się jej, nie chce o niej myśleć. Usuwa to słowo ze swojego słownika. Żyją tak jakby jej nie było. Czy myślisz czasem o swoich ostatnich dniach? Nieważne ile masz teraz lat – czy zastanawiasz się, co zrobiłbyś gdybyś dziś dowiedział się, że jutro umrzesz?

3. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.

Kiedyś, podczas gry w piłkę, koledzy zapytali Dominika Savio, co by zrobił gdyby się dowiedział, że jutro ma umrzeć. Odpowiedział: „Grałbym dalej”. Ten niespełna 15-letni święty doskonale rozumiał powiedzenie Żyj tak, jakby każdy twój dzień miał być tym ostatnim”. Nie chodzi o to, by nie myśleć o przyszłości, by nie planować niczego i żyć beztrosko z dnia na dzień, ale by żyć tak, aby każdego dnia móc spokojnie umrzeć. Nawet w największych nieszczęściach i katastrofach Jezus i Jego słowa nie przeminą. W jaki sposób, w swojej codzienności, przygotowujesz się na całą wieczność? Co czujesz myśląc o swojej śmierci?

Zakończenie

Zbierz wszystkie myśli, poruszenia jakie miały miejsce podczas Twojej medytacji i podziękuj Bogu za wszystko, czego doświadczyłeś.

Zakończ modlitwą Ojcze nasz…

Related Posts

Enter your keyword