Zalanie mieszkania – co teraz?

0
242
Rate this post

Awarie w mieszkaniu mogą zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Niektóre z nich mogą jednak być bolesne w skutkach nie tylko dla nas, ale również dla innych poszkodowanych. Co wtedy zrobić? Jakie pierwsze kroki należy podjąć?

Zalanie może być wynikiem awarii rury, pralki, kranu przy zlewie oraz innych sprzętów, które podłączone są do wody. W każdym przypadku należy szybko podjąć pewne kroki, aby nie dopuścić do większych zniszczeń.

1. Zakręć dopływ wody. To oczywiste, jednak często się zdarza, że w nerwach po prostu o tym zapominamy, a woda nadal zalewa mieszkanie.

2. Powiadom sąsiada z dołu o awarii. Zrób to natychmiast. Im szybciej zareagujesz, tym większe prawdopodobieństwo, iż uda się uniknąć wielu zniszczeń, na przykład poprzez odsunięcie mebli oraz wykładziny spod miejsca naciekania wody.

3. Powiadom właściciela budynku o zalaniu. Ten wezwie na miejsce likwidatora, którego zadaniem jest dokonanie oględzin.

4. Twoje mieszkanie jest ubezpieczone od zalania? Powiadom swojego ubezpieczyciela.

5. Kolejnym krokiem jest ustalenie przyczyn oraz winy. Awarie mogą bowiem nastąpić z winy lokatora (niedopełnienie obowiązków konserwacji urządzeń, niedbalstwo, zaniechanie) lub z winy zarządcy czy spółdzielni. Ustalenie przyczyn awarii będzie kluczowe w dochodzeniu roszczeń z tytułu odszkodowania.

6. Dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Umowy. Informacje tam zawarte są niezwykle istotne w dalszym postępowaniu. Może się bowiem okazać, że zakres ubezpieczenia nie obejmie wyrządzonych szkód.

7. W przypadku, gdy należy nam się odszkodowanie, naszym obowiązkiem będzie dostarczenie ubezpieczycielowi niezbędnych dokumentów. Są to: oświadczenie winnego szkody, polisę, która potwierdza posiadanie ubezpieczenia majątkowego, oświadczenie poszkodowanego, akt własności lub umowa najmu mieszkania.

Rada: zanim na miejsce awarii przybędzie likwidator czy przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, warto samodzielnie przygotować dowody w postaci zdjęć. Te mogą się nam przydać w przypadku, gdy nie zgodzimy się z decyzją w sprawie naszego odszkodowania.